În ultima duminică din 2012 am făcut un traseu de dificultate ușoară-medie în Masivul Piatra Craiului. Dacă vara suntem mai curajoși și ne aventurăm pe trasee nemarcate sau facem trasee mai lungi, iarna suflam și în iaurt și nu încercăm trasee cu gol alpin.
Continue reading
Cum faci un brad de Crăciun ecologic
Pentru că nu e Crăciun fără brad şi pentru că nouă ne plac brazii în mediul lor natural, ne-am făcut un brad de Crăciun din materiale reciclabile. Continue reading
Început de iarnă în Munţii Călimani
Începutul lui decembrie m-a prins în Munţii Călimani: de Sfântul Andrei urcasem de la Gura Haitii spre Vârful Reţitiş, pe un traseu de nouă ore care îmi schilodise umerii, iar următoarele două zile aveam să le petrec tot pe cărări de munte. Continue reading
Sfârşit de toamnă în Munţii Călimani
Ziua Naţională a României însemna pentru mine parada militară şi în ultimii ani m-am dus la Arcul de Triumf să văd defilarea. Anul ăsta dorul de drumeţii m-a făcut să dau oraşul pe aerul proaspăt de munte. Din cele două destinaţii ce-mi fuseseră propuse, am ales Munţii Călimani, că era o zonă mai puţin frecventată de turiști. Continue reading
Vatra Dornei de Sfântul Andrei
În mini-vacanța de Sfântul Andrei, am fost pe munte în Călimani. Traseul propus de Andrei C. începea de la Gura Haitii, din apropiere de Vatra Dornei. Ovidiu a pierdut trenul, așa că, până a ajuns și el în Vatra Dornei, am avut vreo patru ore la dispoziție să explorăm centrul orașului. Continue reading
Miniaventura: Caiac pe lacul Snagov
Pentru mine toamna a fost intodeauna un moment in care m-am revazut cu prietenii, fie pentru ca peste vara am avut fiecare concedii in destinatii diferite, fie am lucrat sau am ramas cu saptamanile in vama. Continue reading
Răsăritul lunii
Azi vânam apusul pe dealuri, la Talea, când am observat cât de frumoasă este luna.
Comarnic – Paltinu – traseu nemarcat
La inceput de toamna, intr-o gasca de 11 oameni am plecat pe dealurile dintre Comarnic si lacul Paltinu. Continue reading
Mândrie de biciclistă
Nu ies eu pe primul loc la competiţiile ciclistice, dar îmi doresc să fiu printre finaliste la un concurs de fete pe bicicletă. Aşa că am nevoie de nişte nişte voturi în plus, că doar nu sunt mândra posesoare a două biciclete degeaba.
Votul constă într-un click pe linkul fotografiei din concurs şi pe urmă “Like” (dacă ai cont pe Facebook). Continue reading
Concurs de biciclete în oraş, pe-nserat: Red Bull MoonTimeBike
Biciclete prin Bucureşti ai mai văzut, dar de concurs de cross-country pe înserat nu s-a mai auzit până la Red Bull MoonTimeBike. Împreună cu echipa Nomad, trăzniţii de la Red Bull au organizat o competiţie ciclistică inedită, în Parcul Tineretului, unde startul s-a dat la 19:40, când ziua se îngâna cu noaptea. Continue reading





